Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > EKONOMİ > Türk Telekom resmen devredildi! 3 Ban...
30 Ağustos 2018 Perşembe 15:01

Türk Telekom resmen devredildi! 3 Banka Ortak Oldu…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk Telekom’da yüzde 55 hissesi bulunan OTAŞ’ın %55 hissesinin Türk Telekom’a kredi veren Akbank, Garanti ve İş Bankası tarafından oluşturulacak bir ortak girişim şirketine devredilmesini onayladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk Telekom’da yüzde 55 hissesi bulunan OTAŞ’ın Türk Telekom’a kredi veren Akbank, Garanti ve İş Bankası tarafından oluşturulacak bir ortak girişim şirketine devredilmesini onayladı. Buna göre OTAŞ hisseleri bankaların kuracağı şirkete geçecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ojer Telekomünikasyon AŞ’nin (OTAŞ) Türk Telekom’da sahip olduğu yüzde 55 hissenin bankaların ortak olduğu özel amaçlı şirkete (SPV) devrine izin verdi. Devir sonucu Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası Türk Telekom’un çoğunluğuna sahip oldu.

Türk Telekom tarafından konuyla ilgili olarak Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yapıldı. Lübnanlı Hariri ailesinin doğrudan ve Saudi Telecom Company’nin dolaylı ortak olduğu OTAŞ, Türk Telekom hisselerini teminat göstererek 2013 yılında aldığı 4,75 milyar dolar tutarındaki krediyi geri ödeyemedi. Kreditör bankalar bunun üzerine teminat hisseleri devralarak kuracakları bir SPV’ye yerleştirmeye karar verdi.

 

Türk Telekom’dan  yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (OTAŞ), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür.”

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.