Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > > PİS YANALCILAR!...
13 Eylül 2017 Çarşamba 11:19

PİS YANALCILAR!

FETÖ/PDY'nin Konya'daki "çatı yapılanması"na yönelik 191'i tutuklu 527 sanıklı davanın ilk duruşması başladı.

Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "çatı yapılanması"na ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 191'i tutuklu 527 sanığın yargılanmasına başlandı. Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesince, adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Bölge İdare Mahkemesi duruşma salonunda görülen davanın ilk duruşmasına, sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında getirildi. Duruşmaya tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

8-1-1-022.jpg

BAŞBAKANLIK AVUKATININ TALEBİNE RED

Duruşmayı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Ak Parti Meram İlçe Başkanı Abdullah Özöğür de izledi. Duruşmanın bu hafta, Bölge İdare Mahkemesi Duruşma Salonu’nda görüleceği öğrenilirken, sonraki duruşmaların ise, spor salonunda gerçekleşeceği açıklandı.

Başbakanlık, Selçuk Üniversitesi ve Hukuki Araştırmalar Derneği avukatlarının davaya müdahil olma talebi, mahkeme tarafından reddedildi. Bunun üzerine avukatlar duruşma salonunda çıkmak zorunda kaldı.  Ayrıca sanıklardan bazılarının avukatı ile Mahkeme Başkanı arasında tartışma geçmesi nedeniyle, “İzinsiz söz aldığı” gerekçesiyle avukat duruşma salonundan çıkarıldı. Duruşma salonunda yaklaşık 30 sanık bulunurken, öğleye kadar 4 sanığın ifadesi alınabildi. Öğle arasından sonra saat 14:00’da duruşma yeniden başladı.

TÜM SUÇLAMALARI İNKAR ETTİLER

Kimlik tespitinden sonra sanıkların ifadelerine geçildi. İfadesi alınan sanıklar FETÖ üyesi olduğunu inkar ederek, Bylock kullandığı tespit edilen sanıklar ise bu durumu kabul etmedi. Hatta Mahkeme Başkanı ile bir sanık arasında da ilginç bir diyalog gerçekleşti. Başkanın sanığa, “Bylock indirdin mi kullandın mı?” sorusu üzerine, sanık, “indirmedim, kullanmadım” cevabı üzerine Mahkeme Başkanı, Bylockta kullandığı kullanıcı adı ve şifresini söylemesi üzerine sanık durumu yine inkar etti. Kullanıcı adının ise mail hesabına ait olduğunu öne sürdü.

Diğer sanıklar da FETÖ üyesi olmadıkları yönünde ifade verirken, bölge imamlığı iddiası ile yargılanan sanıkta, bölge imamı olmadığını öne sürdü. Duruşma salonu, sanıklara, avukatlarına ve izleyicilere yetmezken birçok izleyici de dışarıda kaldı. Ayrıca duruşmayı çok sayıda Gazeteci de izledi. Sanıkların tedirginliği dikkat çekerken, duruşma salonunun dışında çok az sayıda sanık yakının geldiği görüldü.

15 YILDAN 22 BUÇUK YILA KADAR HAPİS

Konya merkezli 6 etap halinde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 191'i tutuklu 527 şüpheli hakkında hazırlanan bin 206 sayfalık iddianame, FETÖ'nün yapısı, işleyişi, askeriye, emniyet, yargı ve eğitim yapılanmasına ilişkin bilgileri kapsıyor. Sanıklar hakkında, "Fetullahçı Terör Örgütü'ne üye olmak", "soruşturmanın, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, gizlemek veya değiştirmek" gibi suçlamalar bulunuyor. Sanıklar 15 yıldan 22 buçuk yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

YENİ HABER 

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.