s" />

kanal42haber.com > GÜNDEM
05 Kasım 2018 Pazartesi 14:31

Mediar'dan yerel seçim anketi: Kriz sandığa yansıyacak

Yerel seçimlere yaklaşık 6 ay kala Mediar Araştırma, çarpıcı bir ankete imza attı. AKP'de 24 Haziran'a kıyasla %17'lik bir kayıp bekleniyor.

31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde anket çalışmaları başladı. Mediar Araştırma tarafından yapılan ankete göre; ekonomik krizin etkisi sandığa yansıyacak. Seçmen ayrıca siyasi partilerin ittifak yapmasını olumlu karşılıyor.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre; seçmenin %77.86'sı Türkiye'nin ekonomik bir kriz içinde olduğunu düşünüyor. Seçmenin %57.89'u krizin kaynağını yanlış ekonomi yönetimi olarak yanıtlıyor. %46.48'lik bir seçmen kitlesi krizin nedenleri arasında dış güçlerin müdahalesini görürken, %33.42'i ise krizin gerekçesi olarak ülke içindeki ekonomik güçlerin spekülasyonunu ifade ediyor.

Anketle ilgili en dikkat çekici çalışma, katılımcıların 24 Haziran'da kullandıkları oy ve 31 Mart yerel seçimlerde kullanacakları oy olarak öne çıkıyor. Buna göre; 24 Haziran'da AKP'ye oy veren seçmenin %17.88'si yerel seçimde AKP'ye oy vermeyeceğini dile getiriyor.

 

Ankete ilişkin ikinci çarpıcı veri; CHP'li seçmenin yeni bir siyasi parti arayışında olması. Buna göre; 24 Haziran'da CHP'ye oy veren seçmenin %13.13'ü 31 Mart'ta farklı bir oy tercihinde bulunacak.

Ankette İstanbul özelinde bir çalışma da yer alıyor. Buna göre; İstanbulluların %72.03'ü halihazırdaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın ismini biliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalardaki memnuniyet oranı ise yalnızca %37.12...  Bu tablo, "İstanbul'da bir değişim yaşanır mı?" sorusu için henüz yeterli bir somutluğa ulaşmasa da, kritik bir veri olabilir.

Mediar'ın yerel seçim anketinde 24 Haziran öncesi ve sonrasında kamuoyunda öne çıkan ittifak tartışmaları için ilginç bir veri elde edilmiş. Buna göre; seçmenin %56.26'sı siyasi partilerin ittifak yapmasını olumlu olarak değerlendiriyor. Herhangi bir ittifakı desteklemeyen seçmen oranı ise %22.47 olarak öngörülüyor. 

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.