Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > YEREL > KONYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA EK BİNA...
11 Ocak 2018 Perşembe 12:11

KONYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA EK BİNASI YIKILIYOR!

Meram Belediyesi’nin Aksinne Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Binası olarak hizmet veren hastane binasının yıkım kararı alındı.

Meram Belediyesi, ilçenin farklı bölgelerinde yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmalarını hızla sürdürüyor. Dönüşüm kapsamında Aksinne Mahallesi’nde de yıkımlar hız kazanmış, bölgede ciddi anlamda çalışmalar yürütülmeye başlanmıştı. Bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, 210 bin metrekarelik toplam alanın 57 bin metrekarelik ilk etabında 398 malikin 342’si ile anlaşma sağlanarak, devirler alındı. Anlaşma oranlarının yüzde 85’i geçtiği bölgede, en az 210 binanın tahliyeleri gerçekleştirilerek yıkımları yapıldı.  Bölgede bulunan ve FETÖ darbe girişimi sonrası FETÖ’den alınarak Sağlık Bakanlığı’na devri gerçekleşen, eski adıyla Mevlana Hastanesi yeni adıyla Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Binası’nın da kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı alındı. Devlete geçtikten sonra bölgeyi sağlık hizmeti kapsamında önemli ölçüde rahatlatan hastanenin yıkım kararı bölgedeki vatandaşların tepkisine yol açsa da, alınan karar İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirildi. Ancak Meram Belediyesi’nin, bölgedeki yeni imar planında hastane alanı bıraktığı, ihtiyaç halinde dönüşüm çalışmalarının tamamlanmasıyla ilgili kurum ve kuruluşlarca bölgeye yeni bir hastanenin kazandırılabileceği bilgisine ulaşıldı. 

FETÖ’den alınarak Sağlık Bakanlığı’na devredilen hastanenin kiralama yöntemiyle kullanıma alınması, hastane binasıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın veya İl Sağlık Müdürlüğü’nün yetkisi bulunmuyor. Bu nedenle Meram Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm kapsamında hastanenin yıkım kararı onaylanarak, kararın İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderildiği belirtildi. Bu kapsamda hastane binasının önümüzdeki günlerde boşaltılması bekleniyor. Meram Belediyesi’nin bölgedeki yeni imar planında hastane için yer bıraktığı belirtilirken, dönüşüm çalışmalarının ardından bölgede yeniden bir hastane yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor.

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.