s" />

kanal42haber.com > GÜNDEM
20 Aralık 2018 Perşembe 10:57

Kılıçdaroğlu'ndan Yıldırım çıkışı: Adaylıktan çekilirse...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Parti'nin İstanbul adayı olacağı konuşulan Binali Yıldırım'ın adaylıktan vazgeçebileceğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı. En başından beri Ankara Büyükşehir Belediyesi için Mansur Yavaş'ı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) için Ekrem İmamoğlu'nu düşündüğünü belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım için "Adaylıktan vazgeçerse hiç şaşırmayın" dedi.

Yavaş'ın 2014'te düzenlenen yerel seçimler sonrası CHP'den istifa ettiği hatırlatılan Kılıçdaroğlu,"Mansur Bey şu anda CHP üyesi. Bugün değil, daha önce oldu" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, İzmir, Mersin ve Bursa'da gösterecekleri adayları da ilk Parti Meclisi (PM) toplantısında açıklayacaklarını belirtti.

'BİRBİRİMİZİN ADAYLARINA SAYGILI OLDUK'

Ana kent belediye başkanlarını belirlerken, isim bazında görüşme yapılmıyor. Etik de değil. Onların adayını biz, bizimkini onlar belirlesinler yaklaşımı doğru değil. Hangi kentlerde kimin aday göstereceğini oturup konuştuk. Biz onların, onlar da bizim adaylarımıza saygılı oldular. İYİ Parti ile görüşmeler devam ediyor. Belediyeler, ana kent için nasıl çalışma yapıldıysa, aynı şekilde büyükşehir ilçeleri için de çalışma yapılıyor. (İYİ Parti'nin nasıl bir katkısı olacak CHP'ye?) Mutlaka bir katkısı olabilir. Antalya'da katkısı olur, Mersin'de, İstanbul'da Ankara'da katkısı olur. Her siyasal parti oyumu nasıl artırabilirim arayışı içinde. Her partinin beklentisi var. Onların da arayışı var. Bizim beklediğimiz katkıları İYİ Parti de CHP'den bekler. Partiler arasında bir gerginlik, çatışma değil, uyum olması gerekli. Biz de o uyumu sağlamaya çalışıyoruz.

 

'ERDOĞAN'A YANIT VERMEYECEĞİM'

Erdoğan, seçim çalışmalarını tümüyle CHP ve bireysel olarak benim üzerime inşa etmeye çalışacak, onu görüyoruz. Bütün saldırılarını yapacak, hakarete varan boyutta ama ben yanıt vermeyeceğim; arkadaşlarım da yanıt vermeyecekler. Biz doğrudan doğruya vatandaşın sorunlarıyla ilgileneceğiz. Belediyelerimiz de vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmek için gerekeni yapacaklar. Erdoğan ekonomiden söz ederse ona yanıt veririz. Olayı ekonomi dışına taşır, siyaseti kişisel bir mücadele alanına taşırsa onu doğru bulmuyoruz. Vatandaşın bunca derdi varken doğru bulmuyoruz. Ağırlıklı olarak toplumun duyarlı kesimleriyle bir araya gelip onlarla konuşacağız.

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.