s" />

kanal42haber.com > GÜNDEM
20 Aralık 2018 Perşembe 10:54

Karamollaoğlu: Siyaset şantiye alanına çevrildi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: “Biz bu millete hakikatleri söylemeye devam edeceğiz. Üretemeyen bir ülke kalkınamaz.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, olağan haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Partisinin genel merkez binasında düzenlenen basın toplantısında Karamollaoğlu, ekonomi ile adalet başta olmak üzere devam eden bütçe görüşmeleri, yüksek hızlı tren kazası ve yerel seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Karamollaoğlu, “Aday belirleme çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki haftadan itibaren açıklamaya başlayacağız, ocak ayı sonuna kadar hepsini açıklamış oluruz” dedi.

Karamollaoğlu, Şırnak, Siirt ve Batman’ı ziyaretlerinde bölgenin içler acısı durumuna tanık olduklarını ifade ederek, terör tahribinden yıkılan evlerin yerine yapılan binaların bir bir çöktüğünü söyledi. 

YANLIŞ DIŞ POLİTİKALARI FELAKETLERE NEDEN OLDU

Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de huzurun sağlanması için sınır ötesi harekât yapacaklarını söyledi. Biz bir ülkenin kendisini tehdit edenlere karşı müdahale etme hakkına sahip olduğunu düşünüyoruz. Ancak kendisinin sebep olduğu hataları idrak etmeden, kabul etmeden siyasi olarak hatalı buluyoruz. Suriye meselesi masada çözülür’ dediğimiz zaman ‘Hayır, bu iş ancak silahla çözülür’ demediniz mi? Şimdi şartlar değişti. Bizim başımıza gelen en büyük bela bu hükümetin dış politikasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

ŞOV TARAFIYLA İLGİLENİYORLAR  

Ankara’da yüksek hızlı tren kazasında hayatını kaybeden 9 vatandaşa Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Karamollaoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın ‘sinyalizasyon’ açıklamasına sert tepki gösterdi. Karamollaoğlu, “Ulaştırma Bakanı’nın sinyalizasyonla ilgili ifadesi beni şok etti. Kendisinin ifadesi, diyor ki, ‘Bu yanlış bir soru. Böyle hızlı trenlerde sinyalizasyon diye bir şey olmazsa olmaz diye bir kaide yok.’ Uzaydan geliyor desem teknolojiden haberi olur derdim. Ama bu arkadaş teknolojinin ne olduğundan bîhaber! Sinyalizasyon, hareket eden her araç için olmazsa olmaz. Bir araba bile sinyalizasyon sistemi olmadan trafiğe çıkmıyorsa tren nasıl hareket edebilir? Bizim halimizi Sayın Bakan çok net ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı ‘İstanbul Havalimanı’nı şu tarihte açacağız’ diyor. Bütün yanlışlıklara rağmen havalimanını o tarihte açıyorlar. İşin öneminden çok şov tarafıyla ilgileniyorlar” diye konuştu.

YAPTIKLARI BİNALAR ÇÖKMEK ÜZERE

Karamollaoğlu, önceki günlerde partisinin geniş bir heyet ile yaptığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi ziyaretiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Şırnak, Siirt ve Batman’ı ziyaretlerinde bölgenin içler acısı durumuna tanık olduklarını ifade eden Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Burada gördüğümüz durum bizi yaraladı. Çünkü Şırnak ve Cizre dâhil büyük çoğunluğu tahrip edildi.  Çok büyük yıkımlara neden oldu. Şehirlerin yeniden inşa edilmesi için harekete geçildi. Bu hükümetin bir özelliği, İstanbul’da, Ankara’da konut yapar gibi bu bölgede konut yapıyor. O bölge için bu konutlar uygun mu, değil mi düşünmüyor. Dikmiş binaları, insanlara teslim edemiyorlar. Gördüğüm kadarıyla korkuyorlar. Sağlam olmayan zeminler üzerinde binalar yapıldı. Bazı binalar daha yapımında çöktü.  Orada bir zemin etüdü yapılmadı mı? Bir inşaata başlarken önce zemin etüdü yapılır. Ondan sonra inşaata başlar. İnşaatın çökeceği bir yere inşaat yapılır mı, halk korkuyor ‘çöker’ diye. Çökerse yine birini hain olarak suçlarlar. En büyük hainliği bu memlekete siz yaptınız. Bu hükümet artık bu ülkeyi yönetemiyor. Algıyla yönetmeye çalışıyorlar.”

BÖLGE ÜRETİMLE AYAĞA KALKAR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sahipsiz olduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Bölgeyle ilgilenen kimse yok. Hiçbir politika geliştirilmiyorlar. Göç sürekli devam ediyor.  Şırnak’ta bol miktarda asfalt var. Orada bir enerji santrali kurulabilir. Küçük ölçekli sanayi siteleri kurulabilir. Tarım ve hayvancılık bölgede ölmüş. O bölgenin derdiyle dertlenen kimse yok. O bölgemizde hammaddenin değerlendirilmesi gerekiyor. O bölgenin güvenlikçi politikalarla ayağa kalkması mümkün değil. En önemli problemlerden birisi ekonomidir. Üretime dayalı politika izlenmeden bölge ayağa kalkamaz. Hükümet tarım ve hayvancılık alanlarında seferber olmalıdır. Gübre, tohum gibi girdi maliyetlerinde verginin kaldırılması lazım” ifadelerini kullandı.

EKONOMİDE İŞLER İYİ GİTMİYOR

Ekonomide işlerin iyi gitmediğine dikkat çeken Karamollaoğlu, “Hükümet durmadan 100 günde bir eylem planı hazırlıyor. Bu eylem planlarının altında ‘ne var’ diye baktığımızda pek anlaşılan bir şey yok. Bu eylem planları ülke sorunlarını çözecek planlar değil. Bu planlar yapılıyor, işsizlik artıyor. Bu planlar yapılıyor, enflasyon artıyor. Bu planlar yapılıyor, borcumuz yükseliyor. Bu planlar sorunları çözmüyor. Göçü durdurmuyor. Ekim ayında üretim düştü. İşsizlik arttı. Devlet şimdi borçları vermek için borç tahvilleri ihraç etmeye başladı. 11’inci kalkınma programı hâlâ yok” şeklinde konuştu.

EKONOMİ İLERİ GİDECEĞİNE GERiYE GİDİYOR

Karamollaoğlu, hükümetin bölünmüş yolları yeniden gündemine aldığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu yaptığınız yolları düzgün yapın, başka bir şey istemiyoruz. Yollar sürekli sil baştan yapılır mı? Bu gerçekten beceri gerektiriyor. İstanbul Kanalı’ndan vazgeçmiyorlar. Milyarları toprağa gömecekler. Bu kanallın güzergâhı belli oldu. Bu güzergâhtaki arsaları kimler almış. Bakmak lazım. Hep gözlerinde rant var. Bir arsayı 5’e al, 105’e sat. Arsa rantı budur. Kanal güzergâhını sen belirle sonra arsaları al, milyarları kazan. Bu tam anlamıyla arsa rantıdır. Biz bu millete hakikatleri söylemeye devam edeceğiz. Üretemeyen bir ülke kalkınamaz. Siyaseti şantiye alanına çevirme konusunda da başarılı oldular. Hep aynı terane ekonomi ileri gideceğine geriye gidiyor.”

İNSANLARIN İTİBARINI ZEDELİYORLAR

Seçimlere gidilirken hükümetin memur ve işçi alımı konusunda duyurularda bulunduğunu belirten Karamollaoğlu, “Daha ilan yapılmadan AK Parti teşkilatları il ve ilçe kendisine düşecek pay için harekete geçti. Yapılan bu açıklamalar millete değil, AK Parti’ye oy vereceklere peşkeş çekiliyor. Bilsinler ki bu milletin karnı tok. Burada işe girenler bile görecekler, bunlara oy vermeyecek. İnsanların itibarını zedeliyorlar. Bir insanın ar damarı çatladı mı ona şahsiyetli bir tavır göstermek mümkün değil. Bu hareketiyle milletin onuru ile oynuyorlar. AK Parti milletten çok kendi geleceğini düşünüyor. Millete hizmet yerine millete rüşvet kabilinde imkânları sağlamaya çalışıyor. Bunun artık zamanı da bitti” diye konuştu.

EN BÜYÜK BELA DIŞ POLİTİKADA

Suriye’de Münbiç civarında askeri hareketliliğin başladığını hatırlatan Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de huzurun sağlanması için sınır ötesi harekât yapacaklarını söyledi. Biz bir ülkenin kendisini tehdit edenlere karşı müdahale etme hakkına sahip olduğunu düşünüyoruz. Bundan kimse taviz veremez. Biz bu konuda hükümetin bu tür adımlar atmasına karşı değiliz. Ancak kendisinin sebep olduğu hataları idrak etmeden, kabul etmeden siyasi olarak hatalı buluyoruz. Dış politikada bu tür askeri hamleler iç politika meselesi yapılmamalıdır. Üstesinden gelemezler. Altından kalkamazlar. ABD’ye tavır koyuyorlar. Hadi oradan! ABD’nin Irak’a yapacağı harekâta izin çıkmayınca ‘memurun maaşını nasıl vereceğiz’ diyen siz değil miydiniz? Suriye’de ilk defa bu harekâtlar başladığı zaman ‘yapmayın etmeyin, Suriye meselesi masada çözülür’ dediğimiz zaman oraya gidip Esad’la görüştük. Orada aldığımız intibayı size aktardık. ‘Hayır, bu iş ancak silahla çözülür. Abdestimizi burada alır öğlen namazını Şam’da kılarız’ demediniz mi? Şimdi şartlar değişti. Orada ABD var, Rusya var, İsrail var ve İran var. Bizim başımıza gelen en büyük bela bu hükümetin dış politikasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İTTİFAK YAPMAYACAĞIMIZI SÖYLEDİK

Karamollaoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “CHP ve İYİ Parti’nin Ankara ve İstanbul’da çıkardığı belediye başkan adaylarını Saadet Partisi destekleyecek mi?” sorusuna Karamollaoğlu, “Yerel seçimlerde ittifak yapmayacağımızı daha önce de söylemiştik. Ortak aday açıklama, müşterek aday çıkarma kendi takdirleridir, biz kendi adaylarımızı çıkaracağız” dedi.

BİNA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

“Saadet Partisi Genel Merkezi ne zaman tahliye edilecek?” sorusuna ise Karamollaoğlu, şu yanıtı verdi: “Mahkeme tahliye kararı verdi. Görüşmelerimiz devam ediyor. Onlardan talebimiz bir seçim dönemindeyiz. Onlar da şimdi seçime giremiyor. Bu seçim dönemine kadar imkân verirler ise memnun oluruz. Ama yok biz sizi çıkaracağız. Polis zoruyla çıkaracağız derlerse zaten biz bu kafaya bir şey anlatamayız. Çıkarız, ne olacak, başka binada çalışmalarımıza devam ederiz. Ümit ediyorum ki böyle bir yanlışlığa girmezler. 31 Mart seçimlerine girmeyecek bir parti için Mart ayının sonuna kadar beklemek bir zarar vermez ki onlara. Biz illa size zarar vereceğiz diye bir mantaliteleri varsa da onu birazcık hissediyoruz. Zaten bize zarar verdiler. İsterlerse biraz daha zarar verebilirler.” 

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.