Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri


kanal42haber.com > EKONOMİ > Dolar kuru, yüzde 1,86 değer kaybett...
03 Aralık 2018 Pazartesi 10:01

Dolar kuru, yüzde 1,86 değer kaybetti! İşte dolar/TL fiyatı

Haftalık bazda ABD doları, TL karşısında yüzde 1,86 oranındaki değer kaybı ile 5,1820 liraya geriledi. Dolar kuru bugün ne kadar? İşte dolar/TL fiyatı

Bu hafta döviz yatırımcısına kaybettirdi. Haftalık bazda dolar kuru, TL karşısında 5,1820 liradan haftayı tamamlarken yüzde 1,86 oranında azaldı.

Dolar kuru Kasım ayının son haftasının yani 26 Aralık pazartesi günü ilk işlemlere TL karşısında 5,28 lira bandında başladı. Gün içerisinde hızla düşüş gösteren dolar/TL son dört ayın en düşük seviyesi olan 5,2201 lira seviyesine kadar geriledi. Geçtiğimiz hafta ise son 3,5 ayın en düşük seviyesi olan 5,2760'a kadar gerilemiş ve haftayı yüzde 0,11 oranındaki değer kaybı ile tamamlamıştı.

Haftanın ikinci işlem gününe ise dolar kuru, TL karşısında son 4 ayın en düşük seviyelerinde seyretti. Petrol fiyatlarındaki gerileme ile motorin ve benzin fiyatlarına da indirim geldi. Dolar kuru, TL karşsında 5,25 lira seviyesinde işlem görürken piyasalar Fed'in faizleri kaç kez daha artırabileceğine dair ipuçları için Fed Başkanı Jerome Powell'ın çarşamba akşamı yapacağı konuşmasına ve Fed'in 7-8 Kasım tarihli toplantısının Perşembe yayınlanacak tutanaklarına odaklanmıştı. Piyasalarda yaşanan bu gelişme ile dolar kuru, TL karşısında günü 5,2252 lira seviyesinden tamamladı.

 

Hafta ortası ise dolar/TL güne yatay seyirle başladı ve gün içerisinde 5,25 lira seviyesinde işlem gördü. Uzmanlar, piyasalarında yurt dışında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın akşam yapacağı konuşmasının ve ABD'de açıklanacak 3. çeyrek büyüme verilerinin takip edileceğini belirtmişti.

Fed Başkanı Powell'ın geçen ay yaptığı açıklamasında kullandığı ifadelerin neredeyse tam tersi şekilde, hedefledikleri faizin hemen altında olduklarını söylemesi ile piyasalarda iyimserliği artırdı.

29 Kasım Perşembe günü ise dolar kuru, TL karşısında Powell’ın açıklamaları ardından sert düşüş ile 5,1350 lira seviyesi ile son 4 ayın en düşük seviyesini gördü.

Haftanın son işlem günü olan Kasım ayının son gününde ise ilk işlemlerde dolar kuru, TL karşısında 5,20'nin altınde hareket ederek 5,17 lira seviyesinden işlem gördü ve haftayı 5,1820 liradan tamamladı.

Piyasalarda yaşanan bu gelişmelerin ardından dolar kuru, haftalık bazda yüzde 1,86 oranında değer kaybı ile TL karşısında haftayı 5,1820 lira seviyesinden tamamlamış oldu. Doların değer kaybettiği haftada euro kuru da TL karşısında yüzde 1,78 değer kaybıyla 5,8890 liraya düştü.

Dolar kuru, bugün piyasaların kapalı olması nedeniyle bankalararası piyasada 5,11 liradan alınırken 5,3142 liradan satış işlemi gerçekleştiriliyor. Turistik bölgelerde açık olan döviz bürolarında ise dolar kuru, TL karşısında 5,22 lira civarında işlem görüyor.

Kur fiyatı, TL karşısında akşam saatlerinde açılacak Asya piyasalarında ilk fiyatlanması alarak bankalararası piyasada işlem görmeye başlayacak. Serbest piyasada ise yarın sabah saat 08:30'da fiyatlanacak.

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.