Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > EKONOMİ > ‘Ödemeler dünyasında Türkiye 10 ...
31 Ağustos 2018 Cuma 17:08

‘Ödemeler dünyasında Türkiye 10 yılda 3 kat dijitalleşti’

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, ödemeler dünyasında son 10 yılda Türkiye’nin 3 kat daha dijital olduğunu söyledi.

İnternetten yapılan ödemeler toplam karttan yapılan ödemelerin yüzde15’ine ulaştığını söyleyen Bankalararası Kart Merkezi (Genel Müdürü Dr. Soner Canko, 10 yıl içinde bu oranının yüzde 65’e çıkmasını öngördüklerini söyledi. Business HT Live dijital yayınında Fintech programına katılan Canko, temmuz ayı sonu itibarıyla son 12 ayda yapılan ödemelerin tutarının ise 120 milyar TL olduğu bilgisini verdi. Canko, bu alanda son 10 yılda Türkiye’nin 3 kat daha dijital olduğunu söyledi.2012 yılında Türkiye’nin bir dijital cüzdanı olsun diye BKM Express'i kurduklarını söyleyen Soner Canko, “Bunun içerisine önce e-ticaretteki ödemeyi güvenli kıldık diye yola çıktık. Sonra para gönder fonksiyonu, akaryakıt istasyonlarında mobil ödeme, tek tıklama ödeme, dijital bağış, market ve toplu taşıma gibi birçok alanda dijital cüzdan kullanabiliyoruz” diye konuştu.   

‘BKM EXPRESS 6 YILDA 2 MİLYON KULLANICIYA ULAŞTI’

Kurulduğu günden bu yana geçen 6 yılda BKM Express’in 2 milyona yakın kullanıcı ve 35 binden fazla üye iş yerine ulaştığını kaydeden Canko, “Bu süreçte sadece dijital cüzdanı büyütmedik,  dijital cüzdanla internetten yapılan ödemelerde de güven sağladık. Çünkü yola çıktığımız ilk günlerde ‘İnternetten alışveriş yapar mısınız?’ diye sorduğumuzda yüzde 65 güvenlik endişesini dile getiriyordu. Bizde ‘Madem böyle bir endişe var, bunu ortadan kaldıralım’ diyerek, dijital cüzdan BKM Express’i ortaya çıkardık. Artık kart bilgilerinizin tamamını almadan, her işlemden bankadan SMS ile doğrulama alarak, hatta dünyanın en güvenli internetten yapılan ödeme sistemini kuralım diye yola çıktık. Bugün gelinen noktada güzel, ama daha da büyük gelişmeler olacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

DİJİTALDEN 2 YILDA 5 MİLYON TL BAĞIS

 

Canko, BKM Express’in en çok beğenilen özelliklerden birinin bağış toplama özelliği olduğunu belirterek, “İki yılda yaklaşık 250 binin üzerinde işlemle, sivil toplum kuruluşlarına 5 milyon TL bağış topladık” dedi.

‘KAYITLI EKONOMİYE KAZANDIRILAN HER 1 KURUŞ TÜRKİYE’NİN MENFAATİNE’

Toplam tüketim harcamaları içerisindeki kartlı ödemelerin payının yüzde 40’lara yaklaştığını ifade eden Canko, bu oranın 10 sene önce yüzde 5’ler civarında olduğunu hatırlattı. AB’de toplam tüketim harcamalarının yüzde 25’inin kartlarla yapıldığı bilgisini veren Canko, bu konuda Türkiye’nin AB ortalamasının oldukça üzerinde olduğunu söyledi. Dijital ödemeler arttıkça vergi gelirlerinin de arttığına dikkat çeken Soner Canko, “kayıtlı ekonomiye kazandırılan her 1 kuruş Türkiye’nin menfaatine. Biz de son 10 yıldır önemli bir yol aldık.” diye konuştu.

 

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.